כל תינוק שנולד מקבל מיד חיתול. כלומר יש לו את הפריבילגיה לעשות את צרכיו בכל זמן ובכל מקום בלי שנדרש ממנו משהו. אך כאשר הילד מתחיל לגדול, הוא מקבל שליטה על עצמו ועל גופו כך שבאזור גיל שנתיים פלוס כבר בהחלט אפשר לדרוש ממנו לשלוט על צרכיו ולהתאפק עד הגיעו לשירותים מסביר ד"ר קובי שגיא. כל זה נכון כאשר מדובר בהרטבה בשעות היום כאשר הילד עירני ומודע ונעשה איתו. אך מה קורה עם שעות הלילה? האם אפשר לדרוש מהילד לשמור על עצמו ולהתאפק גם בלילה? האם יש דרך לסייע לו בכך? ושאלה חשובה נוספת אשר בה מתחבטים הורים, האם כדאי להגביל את השתייה של הילד בשעות שלפני השינה על מנת לגרום לכך שהוא לא ירטיב פשוט כי לא יהיה לו סיבה להרטיב?

עוזרים לילד לא להרטיב (?)

כאשר אנחנו מונעים שתייה מהילד אנחנו לא תמיד מסייעים לו מציין ד"ר קובי שגיא. הוא לא לומד מכך דבר. הוא פשוט יהיה מיובש ועל כן הוא לא ירטיב. זה לא בריא וגם לא נכון.

אך מצד שני חשוב לדת כי ההרגל של ילדים רבים ללכת לישון עם בקבוק שתייה זה גם כן הרגל מגונה. אנחנו לא נריב כאן על הנזקים לשיניים ועל גרימת העששת לשיניים כאשר הילד נרדם עם הבקבוק התחוב בי שיניו. גם השליטה על הסוגרים נשית בעייתית יותר כאשר הילד פשוט לא יוכל להשתלט על כמויות הנוזלים אשר בהם הוא הולעט לפני השינה.

ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא ממליצים –

ד"ר קובי שגיא ממליץ כי ילד שמגיע לגיל גמילה, לא להפריז בשתייה לפני השינה. אין צורך לייבש את הילד אך בהחלט יש מקום להגביל במעט את השתייה.