אחד המאכלים האהובים ביותר בקרב המדינות השוכנות לאורך ים התיכון, הוא זית. מאחר ובאזור זה צומחים הרבה מאוד עצי זית, הן בגלל תנאי מזג האוויר, הן בגלל סוג האדמה ומסיבות אחרות, חלקן היסטוריות, אזי שאנחנו יכולים למצוא כמעט בכל המטבחים הים תיכוניים שימוש נרחבים, הן בזית עצמו והן בשמן המופק ממנו. 

אחד התבשילים האהובים ביותר בקרב תושבי האזור, בפרט בקרב ישראלים, הם זיתים מבושלים. כל מי שגדל באזור, בוודאי כל מי שסבתא או אימא שלו גדלו באזור, ממרוקו מזרחה עד לאזור ארץ ישראל, אפשר למצוא סגנונות של תבשילי זיתים מבושלים, לעיתים מדובר על תבשילים המתאימים בתור מנה שעומדת בפני עצמה ולעיתים מדובר על חלק מתבשיל, למשל רוטב על עוף, בשר מסוגים שונים, דגים ועוד. 

לפני שנסביר מה זה אומר זיתים מבושלים, חשוב להבהיר, שבכל מטבח, בכל בית אפשר להכין אותו מעט אחרת, הכל תלוי כמובן במסורות וכן בסוגי התבלינים בהם נהוג להשתמש. 

מה זה זיתים מבושלים

הרעיון של תבשיל זה, הוא לקחת כמות גדולה של זיתים, ללא חרצנים כמובן, לבשל אותם בסיר ביחד עם תבלינים שונים כגון כמון, כרכורם, שום, פלפל, וכן מוסיפים רסק עגבניות, אפשר גם לבשל את הזיתים עם חתיכות של עגבניות, ואפשר גם להוסיף פלפל חריף או פפריקה חריפה בשביל להוסיף פיקנטיות ברמה מסוימת. 

חשוב להדגיש כאן, מתכונים והכמות יהיו בהתאם לסוג המנה שרוצים להכין וכיצד רוצים להשתמש בה, וכן צריך להחליט אילו תבלינים וירקות להוסיף לצד הזיתים בשביל לייצר מגוון טעמים. חשוב שכל התבלינים יהיו קשורים זה לזה, בשביל לייצר טעם אחיד ולא טעמים שונים, שלא יטעימו לתבשיל או למנה עצמה.