גידול של צמחים בשיטה ההידרופונית היא טכנולוגיה חדשה–ישנה של גידול צמחים ללא צורך באדמה באמצעות מים ודשן נוזלי. השיטה נותנת מענה עבור מי שמעוניין לגדל ירקות או עלים ירוקים אצלו בבית, במרפסת, בגינה או בכל מקום אחר. מקור המילה הידרופוניקה היא הכלאה של שני מילים ביוונית, הידרו שפירושה מים, ופוניקה שפירושה עבודה.  

איך מגדלים גידולים הידרופונים

מערכות של גידול הידרופוני ביתי הן לרוב מערכות סגורות בהם המים המדושנים מסתחררים במעגל סגור, בגידול הידרופוני ישנם מספר שיטות גידול שונות, בהם שלושה שיטות עיקריות, האחת היא גידול בצינורות בעלי קוטר גדול בהם שותלים את הצמחים, כאשר מים מדושנים זורמים בצינור בזרם דק ומזינים את השורשים של הצמחים. השיטה השנייה מכונה 'ריקון והצפה' ובה הצמחים נשתלים במצע אינרטי כגון הידרוטון, והאדנית של הגידול מתרוקנת ומתמלאת שוב ושוב בעזרת מנגנון סיפון, במהלך תהליך הריקון נכנס חמצן לאזור של השורשים. השיטה השלישית מכונה 'רפסודות צפות' בה שותלים את צמחים בחורים על גבי משטח הצף, לרוב קלקר, על פני גוף מים גדול שמכיל חומרי הזנה.

בואו ללמוד על גידול ירקות הידרופני >>>

יתרונות הגידול ההידרופוני 

לגידול הידרופוני ישנם יתרונות רבים, אחד היתרונות הוא החיסכון במים בשיטה זו, משום שברוב המערכות המים מסתחררים באופן קבוע, ובעצם נצרכים רק על ידי הצמחים והאידוי, ולא מחלחלים מים רבים מיותרים לאדמה כמו בהשקיה של צמחים על גבי אדמה. מדובר על חיסכון שיכול להגיע לעד 80 אחוז מתצרוכת המים.

יתרון נוסף הוא החיסכון בדשן שנובע מסחרור המערכת, שמלבד החיסכון בעלויות הדשן מדובר גם ביתרון סביבתי גדול, שהרי הדשנים אחראיים לזיהומי חנקן וזרחן של מקורות מים מלוחים ומתוקים. כמו כן ישנו חיסכון במקום מאחר וכל חומרי ההזנה מגיעים ישירות לצמח ואין צורך במערכת שורשים גדולה כמו שתליה באדמה.