שתלים דנטליים הוא התקן המשמש כנקודת עיגון ללסת ומשתמשים בו ברפואת השיניים כדי להשלים שיניים חסרות הינו דמוי בורג המהווה תחליף לשורש השן. מעבר לכך השתלים הדנטליים יכולים לשפר בצורה משמעותית במיוחד את המראה החיצוני ובכך גם את הביטחון העצמי שלכם.

הבסיס להשתלות שיניים מודרניות הוא תהליך ביולוגי הנקרא osseointegration,  בו חומרים כמו טיטניום יוצרים קשר אינטימי לעצם. מתקן השתל מונח תחילה כך שהוא עשוי להתמוסס, ואז מתווסף תותבת שיניים.

למידע על מרפאת שיניים בשערי תקווה.

באיזה מקרים צריך שתל דנטלי?

השימוש העיקרי בשתלים דנטליים הוא לתמיכה בתותבות שיניים. השתלות שיניים מודרניות עושות שימוש באוססינטוקנטציה, התהליך הביולוגי בו העצמות מתמזגות בחוזקה אל פני השטח של חומרים ספציפיים כמו טיטניום וכמה קרמיקה. שילוב שתל ועצם יכול לתמוך בעומסים גופניים במשך עשרות שנים ללא כישלון.

במה תלויים ההצלחה או הכישלון של השתלים?

ההצלחה או הכישלון של שתלים תלויים בבריאותו של האדם המקבל את הטיפול, תרופות המשפיעות על הסיכוי להתפתחות נקבוביות ובריאות הרקמות בפה. נבדקת גם כמות הלחץ שיושם על השתל ומתקן במהלך התפקוד הרגיל.

תכנון המיקום ומספר השתלים הוא המפתח לבריאותו לטווח הרחוק של התותב מכיוון שכוחות ביו-מכאניים שנוצרו במהלך הלעיסה יכולים להיות משמעותיים. מיקום השתלים נקבע על ידי מיקום וזווית השיניים הסמוכות, על ידי הדמיות מעבדה או על ידי שימוש בטומוגרפיה ממוחשבת עם הדמיות CAD / CAM ומדריכים כירורגיים הנקראים סטנטים.  הסיכונים והסיבוכים הקשורים לטיפול בשתל מתחלקים לאלו המתרחשים במהלך הניתוח (כמו דימום מוגזם או פגיעה עצבית), אלו המופיעים בששת החודשים הראשונים (כמו זיהום ואי-הסתממה של כישלון) וכאלה המתרחשים לטווח ארוך (כמו peri-implantitis ותקלות מכניות).

שתל קונבנציונאלי טיפוסי 

שתל קונבנציונאלי טיפוסי מורכב מבורג טיטניום (הדומה לשורש שיניים) עם משטח מחוספס או חלק. מרבית השתלים הדנטליים עשויים טיטניום טהור מבחינה מסחרית, הזמין בארבע כיתות, תלוי בכמות הפחמן, החנקן, החמצן והברזל הכלול. מיקום שתלים דנטליים הוא הליך כירורגי ונושא את הסיכונים הנורמליים בניתוח כולל זיהום, דימום מוגזם ונמק של דש הרקמה סביב השתל.